28081
Makedonya Askeri Hangar Uzay Çatı Uygulamamız
Kırıkkale Kolin Çelik Çatı Uygulamamız
Tokat 2700 m2 Uzay Çatı Uygulaması
Çelik Çatı Uygulamaları
Sandwich Panel Kaplama
Demonte Prefabrik Uygulamaları
Polikarbon Uygulamaları
Mühendislik Hizmetleri
Uzay Çatı Uygulamaları

Konteyner

MODÜL SİSTEM KONTEYNER TEKNİK ÖZELLİKLERİ

TEKNİK VERİLER: Kar yükü 80kg/m2, dış duvar ısı iletim kat sayısı k:0,73 Kcal/m2 hc, hareketli taban yülü 200kg/m2 dir.

DUVARLAR : Dış duvarların dış yüzeyinde 35mm hadve derinliğinde 0.80mm kalınlığında  .dkp trapez sac, ısı izolasyonu olarak iç ve dış duvarlarda 40mm kalınlığında expanded polistren köpük (10/12kg/m3) kullanılmaktadır.

ÇATI KAPLAMASI : 27mm hadve derinliğinde 0.55mm kalınlığında Trapez kesitli galvaniz sac olup, yağmur suları köşe kolonları vasıtasıyla tahliye edilmektedir.

TAVAN KAPLAMASI : Isı izolasyonu olarak 80mm kalınlığında cam yünü, tavan kaplaması olarak PVC lambri kullanılmaktadır.

KAPILAR : Kapı kasaları çelik olup dış kapılar izolasyonlu metal kapı, iç kapılar ahşap MDF-kontra pres kapıdır. Dış kapı ebatları 950x1950 mm dir.

PENCERELER : Pencere doğramaları PVC esaslı olup 1 cm Çift cam takılmaktadır. Pencere ebatları 100/110cm olup isteğe göre değişebilmektedir. Mutfak ve Wc ünitelerine aspiratör takılmaktadır. Yalıtımsız ünitelerde havalandırma için alüminyum panjur ve aspiratör kullanılmaktadır.

TABAN : Yatay profiller üzerine monte edilen 16 mm kalınlığında çimentolu yonga levhalar üzerine zemin kaplaması olarak marley (330x330x2 mm) kullanılmaktadır.

SIHHI TESİSATLAR : Tesisatlar TSE li kaliteli beyaz boru ile sıva altı döşenir. Mutfak tezgahı, klozet, duş teknesi, lavabo projeye göre yerleştirilir.

ELEKTRİK TESİSATI : Elektrik tesisatı gizli olarak sıva altı yapılır. Uygun yerlere telefon prizi, elektrik prizi, odalara yuvarlak glop, dış kapı üzerine oval gop monte edilir. Elektrik gücü 200W taşıyacak kapasitedir.

BOYA : DKP sac üzerine yağı arındırıp boyanın tutuculuğunu arttırmak üzere fosfatlama işlemi yapılır. Konteynerlerin dış yüzeyine çift kat epoxsi esaslı endüstriyel astar, çift kat endüstriyel yağlı boya tatbik edilmektedir.

BOYUTLAR : Konteynerler 1. Tip olarak 3.00 x 7.00 x 2.60 m.

                     2. Tip olarak 2.40 x 6.00 x 2.60 m. ebatlarında imal edilmektedir.

KALDIRMA SİSTEMİ : Köşelerde gizli olarak monte edilmiş mapa demirlerine eşit mesafeli çelik halatların kilitlerle bağlanması ile yükleme işlemi yapılmaktadır. Wc, duş konteynerleri galvaniz sactan yalıtımsız olarak üretilebildiği gibi yalıtımlı olarak da imal edilebilmektedir. Konteynerler isteğe bağlı olarak iki veya çok katlı üretilebilmektedir.

Konteyner, İngilizce container kelimesinden dilimize geçmiştir. Cantainer kelimesi kutu, kapalı kasa anlamına gelmektedir. Konteyner normalde dünya çapında taşımacılıkta kullanılan çelikten üretilmiş kapalı kutu şeklindeki yapılar olarak bilinir ve yük taşımacılığında kullanılırlar. Ancak ülkemizdeki prefabrik yapı sektöründe farklı amaçlar için üretilmiş konteyner değişik şekillerde kullanım alanına sahiptir. Ofis ve büro, şantiye, wc, depo, lojman, yatakhane veya yemekhane gibi teknik olarak diğer prefabriklerden bir farkı olmayan konteynerlerin bir çeşidi de konteyner evlerdir.

                Konteyner evlerin malzeme maliyeti normal bir evin inşaat malzemelerinkinden düşüktür. Bu nedenle tercih edilmektedir. Bir avantajı da normal bir inşaat gibi oluşturması uygun sadece birkaç çeşit planı olmamasıdır. Bu ev çeşitleri için sınırsız sayıda yerleşim planı oluşturulabilmektedir. Genelde tek katlı olan bu ev çeşitlerine şehir merkezlerinde pek rastlanmamaktadır. Birçoğu yeşilin bol olduğu şehirlerin dışına doğru kalan alanlarda kurulmuştur.

                Genellikle sade görünümlü ve iç dizaynı sıradan olanların yanında dışı boya ile renklendirilmiş daha güze görüntüsü olanları da tasarlanmıştır. Çelikten oluşan yapısından dolayı dayanıklı evler arasında yer alırlar. Yağmur sularının tahliyesi için çatısında köşe kolonları olanlar ve müşterinin isteğine göre ısı yalıtımı yapılmış olanları da vardır. İçlerinde mutfak tezgâhı, tuvalet, duş teknesi, lavabo gibi normal evlerde bulunan donanımlar mevcuttur. Sıva altı olarak döşenmiş tesisatları vardır.

                Malzemelerin kullanımı ve montesi, maliyetinin kolayca karşılanabilmesi, geliştirilmiş teknikler, imarın kolaylıkla planlanması vs. dolayısıyla konteyner ev yapımı beton dökümüyle inşa edilmiş normal bir evden daha kısa sürmektedir. Konteyner aracılığı ile daha çok şehrin dışında bulunan yerlerde sezonluk kalınan evler yapılmaktadır. Yaylalarda, tarla başlarında bulunan evlerle deniz kenarındaki yazlık tarzı evler bunlara örnek olarak verilebilir.

Tüm parçaları fabrikada üretilip kullanıma hazır şekilde kurulacağı yere getirilen prefabrik evlerde olduğu gibi konteynerlerde de yapım aşaması pratik bir şekilde ilerlediğinden bu evlerin kurulacağı yerin çok geniş olmasına gerek yoktur. Temel kazılıp beton dökülen sıradan binalarda olduğu gibi inşaat makinelerine ve onların kolay çalışması için gerekli, oldukça geniş alanlara ihtiyaç yoktur.

Evin kurulmuş hali;

Sosyal Ağlar